Artykuły

Po 10 latach cyfryzacji szkół Szwecja powraca do książek i zeszytów


W sierpniu 2023 roku Szwecja ogłosiła, że wycofuje się z programu cyfryzacji szkół. Od tego momentu w szwedzkich placówkach oświatowych nie będą używane tablety i laptopy.

Decyzja ta została podjęta po ponad 10 latach stosowania cyfrowych urządzeń w szkołach. Jak się okazało, nie przyniosły one oczekiwanych rezultatów. Wręcz przeciwnie, spowodowały szereg problemów, w tym:

  • pogorszenie wyników w nauce,
  • wzrost uzależnienia od technologii,
  • problemy z koncentracją i uwagę.

W UE Szwecja znajduje się na 3. pozycji, jeśli mówimy o wskaźniku mierzącym umiejętność czytania ze zrozumieniem wśród uczniów szkół średnich. 

Jednak, te zdolności wśród najmłodszych Szwedów spadają. Badanie, PIRLS (Progress in International Reading Literacy Study), wykryło, że w ciągu 5 lat, liczba 10-latków z trudnościami w czytaniu ze zrozumieniem, wzrosła w Szwecji z 12 do 19%.

Nie bez znaczenia jest też kwestia ograniczenia aktywności fizycznej. Szwedzka gazeta Expressen wskazała, że tylko 44% dzieci spełnia wiekowe normy, jeśli mowa o aktywności fizycznej na dworze. 

Minister edukacji Szwecji, Lotta Edholm, przyznała, że dotychczasowa strategia cyfryzacji była błędna. Podkreśliła, że dzieci powinny najpierw nauczyć się czytać i pisać, a dopiero później korzystać z urządzeń cyfrowych.

Lotta Edholm twierdzi, że czytając tę samą treść z książki lub ekranu elektronicznego, łatwiej jest skupić się na papierze. Dlatego też w szwedzkich szkołach będzie teraz więcej czasu na podręczniki, które d sierpnia 2023 powracają do szwedzkich szkół. Tylko w tym roku, projekt będzie kosztować 58 mln euro (ok. 260 mln złotych). W 2024 r. do tej puli Szwecja dorzuci kolejne 44 mln euro (ok. 200 mln złotych).

Szwecja jest pierwszym krajem w Europie, który zdecydował się na rezygnację z tabletów w szkołach. Decyzja ta została podjęta po przeprowadzeniu analiz i badań, które wykazały, że urządzenia cyfrowe nie przyniosły oczekiwanych rezultatów w edukacji.

Czy decyzja Szwecji będzie miała wpływ na inne kraje?

Na podstawie OPI / ANDROID.COM.PL

Udostępnij: