Artykuły

UE podjęła decyzję o wprowadzeniu zakazu sprzedaży sypkiego brokatu. 

Przez następnych kilka lat sukcesywnie będą wchodzić w życie zakazy sprzedaży produktów, w których składzie jest mikroplastik.

Zakaz, który wszedł w życie już 15 października 2023 r., początkowo będzie obowiązywał tylko na terenie Niemiec, ale prawdopodobnie zostanie rozszerzony na całą Unię Europejską.

Powodem wprowadzenia zakazu jest rosnący problem z mikroplastikiem. Mikroplastik to małe cząsteczki plastiku o wielkości od 0,001 do 5 mm. Cząsteczki te mogą przedostawać się do środowiska naturalnego, gdzie stają się zagrożeniem dla zwierząt i roślin. Mogą również przedostawać się do łańcucha pokarmowego, co może stanowić zagrożenie dla zdrowia człowieka.

Sypki brokat jest często stosowany w produktach kosmetycznych, ale również w innych produktach, takich jak zabawki, artykuły papiernicze czy środki czyszczące.

Terminarz :

Oprócz sypkiego brokatu, zakaz sprzedaży produktów z dodanym mikroplastikiem będzie dotyczył również innych produktów, takich jak:

– kosmetyki do spłukiwania, takie jak szampony czy żele pod prysznic (zakaz w 2027 r.)

– detergenty, środki pielęgnacyjne i czyszczące, w tym woski, i odświeżacze powietrza (zakaz w 2028 r.)

– kosmetyki pozostające na skórze/włosach, takie jak kremy czy żele do włosów (zakaz w 2029 r.)

– syntetyczne mikrocząstki polimerowe do kapsułkowania substancji zapachowych (zakaz w 2030 r.)

– granulat wypełniający do nawierzchni sportowych syntetycznych (zakaz w 2031 r.)

– pomadki, lakiery do paznokci i produkty do makijażu (zakaz w 2035 r.)

Termin wprowadzenia zakazu dla poszczególnych produktów jest stopniowany, aby dać producentom i konsumentom czas na dostosowanie się do nowych przepisów.

Na podstawie Finanse WP, Parlament  Europejski, Portal Spożywczy

Udostępnij: