AktualnościBiuletyn 08/2016Biuletyn IPBBS

FACEBOOK PREZENTUJE TRENDY NA KOLEJNE 10 LAT

Uruchomienie wielofunkcyjnej platformy Messengera, szybki rozwój sztucznej inteligencji i rosnąca popularność VR towarzysząca miniaturyzacji urządzeń – to zdaniem Marka Zuckerberga największe trendy na najbliższe 10 lat. Do udziału w konferencji F8 została zaproszona jedna polska firma – revery.

Uruchomienie wielofunkcyjnej platformy Messengera, szybki rozwój sztucznej inteligencji i rosnąca popularność VR towarzysząca miniaturyzacji urządzeń – to zdaniem Marka Zuckerberga największe trendy na najbliższe 10 lat. Do udziału w konferencji F8 została zaproszona jedna polska firma – revery.

O tym, co zrewolucjonizuje rynki w najbliższych latach rozmawiają światowej klasy specjaliści podczas odbywającej się w dniach 12 – 13 kwietnia w San Francisco konferencji F8 Meetup – Facebook Developer Conference. Do udziału w wydarzeniu organizowanym przez Facebook została zaproszona również polska firma revery, działająca w Dolinie Krzemowej, zajmująca się dostarczaniem oprogramowania dla wirtualnej rzeczywistości.

Podczas 40 sesji tematycznych eksperci dyskutują o najnowszych narzędziach i najlepszych praktykach w zakresie projektówania aplikacji, dalszym rozwoju rynku gier czy popularnej aplikacji Messenger, postrzeganej coraz częściej jako skuteczne narzędzie dla biznesu. Zuckerberg zapowiedział, że celem Facebooka w ciągu najbliższych pięciu lat jest poszerzenie funkcjonalności Messengera oraz dalsze prace nad rozwojem sztucznej inteligencji. Odważnie zadeklarował zamiar stworzenia SI o zdolnościach kognitywnych lepszych od człowieka. Podkreślił jednocześnie zaangażowanie korporacji w działania na rzecz walki z wykluczeniem cyfrowym.

Największe zainteresowanie wzbudziła jednak dyskusja wokół technologii VR, video 360o, oraz ich potencjalnych zastosowań. Szef Facebooka odpiera zarzut, jakoby okulary izolowały jednostkę od rzeczywistości, określając technologię VR – paradoksalnie – „najbardziej społeczną”. Co więcej, Facebook rozszerzył funkcjonalność gogli OculusRift o kontrolery o nazwie Touch, umożliwiające korzystanie w wirtualnej rzeczywistości z rąk.

Prognozy Zuckerberga popierają eksperci. Według analityków Goldman Sachs dochód ze sprzedaży okularów do wirtualnej rzeczywistości w 2016 roku wyniesie około 900 milionów USD, a w ciągu najbliższej dekady szybki wzrost wartości oprogramowania i akcesoriów przekroczy wartość rynku telewizji.

„Rynek wirtualnej rzeczywistości należy do jednych z najdynamiczniej rozwijających się rynków. To z nim branża technologiczna wiąże największe nadzieje – mówi Michał Siedlecki z revery. – Możliwości wykorzystania technologii VR w biznesie jest nieskończenie wiele. Wirtualna rzeczywistość może sprawdzić się w rozrywce, turystyce, czy motoryzacji. Dlatego spodziewamy się stopniowego odchodzenia inwestorów od klasycznych form usług na rzecz wizualizacji i sprzedaży wrażeń. Już teraz obserwujemy duże zainteresowanie tego typu technologią”.

Rzeczywiście, nie trudno wyobrazić sobie sytuację, w której – interesując się zakupem jeszcze nie wybudowanego mieszkania – zwiedzamy je wirtualnie za pośrednictwem okularów i specjalnego oprogramowania. Podobnie jest w przypadku rozrywki. Możliwość obejrzenia koncertu lub meczu piłkarskiego „z pierwszego rzędu” dzięki zastosowaniu video 360o stanie się w przyszłości powszechnie dostępna. Zuckerberg podkreślił, że o sukcesie technologii przesądzi świadomość konsumentów, że kupno np. telewizora może stanowić wydatek rzędu 1 dolara, na odpowiednią aplikację.

F8 Meetup – Facebook Developer Conference to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży informatycznej, na które zapraszani są przedstawiciele najbardziej innowacyjnych firm na świecie. Podczas odbywającego się corocznie eventu prezentowane są najnowsze rozwiązania i trendy wyznaczające kierunek działań na najbliższe lata. Transmisja z konferencji jest dostępna na stronie organizatora po wcześniejszej rejestracji.

Źródło artykułu: http://papierniczyswiat.pl/facebook-prezentuje-trendy-na-kolejne-10-lat
Źródło informacji: revery (Centrum Prasowe PAP)

Udostępnij: