AktualnościBiuletyn 05/2022

Fuzje i przejęcia w europejskim kanale materiałów eksploatacyjnych do druku

W tym tygodniu miało miejsce kilka interesujących wydarzeń w europejskiej przestrzeni sprzedaży tuszy i tonerów.

Po pierwsze, sklep internetowy TonerPartner wspierany przez fundusze private equity sfinalizował przejęcie niemieckiego rywala Druckerpatronen.de za nieujawnioną kwotę. Druckerpatronen.de jest specjalistą w segmencie B2C, który określa się jako „wysoce widoczna domena i zróżnicowana strategia” oraz „kompleksowa oferta kompatybilnych produktów w przeważającej mierze wysokiej jakości”.

TonerPartner powiedział, że transakcja stanowi kolejny kamień milowy w strategii kupna i budowy, której właścicielem jest Rivean Capital. Rivean – wcześniej znany jako Gilde Buy Out Partners – przejął firmę od swojej założycielskiej rodziny i firmy inwestycyjnej Invision na początku 2021 roku. Później w tym samym roku TonerPartner przejął francuskiego sprzedawcę internetowego Rousselle w ramach swojej strategii ekspansji „w celu zbudowania rynku europejskiego lider”.

Czy plany te mogą obejmować holenderską potęgę e-commerce w zakresie atramentów i tonerów 123inkt?

Raporty w lokalnej prasie finansowej mówią, że 123inkt jest na rynku, ponieważ właściciel Gerben Kreuning chce zarobić na sukcesie firmy, którą założył w 2000 roku. Firma może być warta 500 milionów euro (525 milionów dolarów) po silnym wzroście podczas pandemii i rozgałęzienie na inne kategorie, takie jak materiały biurowe, kable i oświetlenie LED.

Ostatnie opublikowane rachunki 123inkt dotyczyły 2019 r., kiedy wygenerowała ona przychody w wysokości około 163 mln euro, ale uważa się, że od tego czasu górna linia budżetowa znacznie wzrosła, a źródła szacują jej zysk operacyjny na poziomie od 50 do 60 mln euro.

Źródło: OPI news. Hattingen, Niemcy i Nederhorst den Berg, Holandia

Udostępnij: