Artykuły

Głos małych i średnich przedsiębiorców wysłuchany. Wdrożenie obowiązkowego KSeF przesunięte.

W trakcie dzisiejszego (19 stycznia 2024) briefingu prasowego Ministerstwa Finansów, ministrowie Andrzej Domański i Marcin Łoboda poinformowali, że planowany na 1 lipca 2024 r. termin wprowadzenia obowiązkowego KSeF nie zostanie dotrzymany.

 Już dziś opublikowany zostanie przetarg na audyt systemu przez zewnętrznych audytorów, którzy wskażą błędy jakie w tym momencie obciążają system.

Decyzja o planowanym nowym terminie wprowadzania obowiązkowego KSeF zostanie podjęta po zakończeniu audytu, jednak w tej chwili można powiedzieć, że jakakolwiek data w 2024 roku nie jest realna.

Ministerstwo Finansów i KAS dołożą starań, aby wesprzeć podatników w płynnym przejściu na system e- faktur. Zadaniem Ministerstwa Finansów jest wyważenie interesu publicznego z interesami przedsiębiorców, a prowadzenie działalności w Polsce nie może wiązać się z wysokim poziomem nieprzewidywalności.

Zintensyfikowany zostanie także kontakt ze środowiskami przedsiębiorców, ponieważ dla KAS priorytetem jest, aby przedsiębiorcy nie odczuli przejścia z poziomu faktur papierowych, czy generowanych w pdf na poziom elektroniczny. KSeF jest potrzebny polskiej gospodarce i będzie wdrożony. Jednak jego wprowadzenie nie może zagrażać prowadzeniu działalności w Polsce.


Na podstawie www.mf.gov.pl

Udostępnij: