Artykuły

Trendy w pracy hybrydowej w Wielkiej Brytanii. A jak jest w Polsce?

Flex Index, badanie elastycznych nawyków pracy przeprowadzone przez firmę Scoop zajmującą się planowaniem miejsc pracy na rynku amerykańskim, po raz pierwszy zostało przeprowadzone także w Europie. Brytyjskie wydanie wykorzystuje dane z prawie 5 000 firm, które zatrudniają około trzech milionów osób.

Oto najważniejsze dane z opublikowanego badania:

  • 72% brytyjskich pracodawców oferuje swoim pracownikom korporacyjnym całkowitą elastyczność w zakresie lokalizacji pracy. Tylko 28% wymaga, aby pracownicy byli w biurze w pełnym wymiarze godzin.
  • Ustrukturyzowany model hybrydowy to najpopularniejsze rozwiązanie, z którego korzysta 44% firm. Dzięki temu pracodawcy określają, ile czasu pracownicy mają spędzać w biurze.
  • 38% brytyjskich pracodawców wymaga 2-3 dni w tygodniu w biurze. Tylko 3% wymaga jednego dnia, a taki sam odsetek wymaga czterech dni.
  • Co zaskakujące, małe firmy oferują największą elastyczność. 76% firm zatrudniających mniej niż 500 pracowników oferuje w pełni elastyczną pracę w porównaniu z zaledwie 17% firm, które zatrudniają 25 000+ pracowników.
  • Szefowie w Wielkiej Brytanii przyjęli elastyczność miejsca pracy w jeszcze większym stopniu niż ich amerykańscy odpowiednicy. 44% brytyjskich pracodawców przyjęło ustrukturyzowany model hybrydowy w porównaniu z 28% firm z siedzibą w USA.

Jak podaje eiexpert.pl , w Polsce, nawet do 90% firm z różnych sektorów zapewnia swoim pracownikom opcję pracy zdalnej. W tych firmach przeważa model hybrydowy, zazwyczaj z założeniem dwóch dni pracy biurowej w tygodniu. Zazwyczaj przedsiębiorstwa w Polsce oczekują od swoich pracowników stawiania się w biurze przez 2 do 3 dni tygodniowo, co wydaje się być zgodne z ich preferencjami. 

Na podstawie: OPI, Deloitte, EIEXPERT

Z pełnym raportem FLEX INDEX można zapoznać się tutaj.

Udostępnij: