AktualnościBiuletyn 06_2021

Krajowy Rejestr Zadłużonych jednak od grudnia 2021

Krajowy Rejestr Zadłużonych zostanie uruchomiony nie w lipcu, jak pierwotnie planowano, ale w grudniu 2021 roku. Ostateczna wersja ustawy została przegłosowana przez Sejm i podpisana przez Prezydenta.

Krajowy Rejestr Zadłużonych ma zrewolucjonizować prowadzenie postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych. Ma zwiększyć wydajność sądów i poziom jawności postępowań z perspektywy wierzycieli – będą mieli łatwiejszy dostęp do dużej liczby danych przez internet. Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego, Polska i pozostałe kraje Unii zostały zobowiązane do stworzenia takiego rejestru do czerwca 2018 roku. W Polsce prace nad nim zaczęły się w 2016 roku. Na początku miał to być Centralny Rejestr Restrukturyzacji i Upadłości, ale w 2018 roku postanowiono jego formułę rozszerzyć o dłużników.

Krajowy Rejestr Zadłużonych to istotny krok w kierunku poprawy przejrzystości i bezpieczeństwa w naszym życiu gospodarczym. Nie będzie można już ukryć przed bliskimi, wspólnikiem biznesowym lub kontrahentem, że mamy długi lub jesteśmy upadłymi. – mówi Adam Pasternak z serwisu Upadanie.pl.

Do Krajowego Rejestru Zadłużonych trafić mają osoby fizyczne oraz przedsiębiorcy. Rejestr ma zawierać szczegółowe dane m.in. o postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych, w których uczestniczyły firmy, o osobach pozbawionych prawa do pełnienia funkcji kierowniczych lub z zakazem prowadzenia działalności gospodarczej. Dostępne będą także dane osób fizycznych, wobec których toczyły się postępowania upadłościowe.
W rejestrze znajdziemy też zalegających z alimentami.

Dane w Rejestrze będą jawne i ogólnodostępne. Znajdzie się jednak grupa informacji, do których dostęp dostaną tylko osoby związane z daną sprawą. Jest to m.in. forma zabezpieczenia przed nadużyciami ze strony osób „postronnych”. – wyjaśnia Przemysław Furmanek z firmy doradczej Lege Advisors.

Wchodząca w życie ustawa wydłużyła także do 30 listopada br. możliwość otwarcia „uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego”, wprowadzonego w ramach „Tarczy antykryzysowej 4.0”. Pierwotnie przepisy pozwalały na skorzystanie z tej formy restrukturyzacji tylko do 30 czerwca tego roku.

Uproszczona restrukturyzacja zostanie jednak w naszym prawie na stałe. Wraz z uruchomieniem Krajowego Rejestru Zadłużonych jej rozwiązania zostaną wprowadzone do znanego dotychczas w Prawie restrukturyzacyjnym postępowania o zatwierdzenie układu. – tłumaczy Przemysław Furmanek z firmy doradczej Lege Advisors.

źródło, https://www.firma.egospodarka.pl

Udostępnij: