AktualnościArtykułyBiuletyn 06/2022

Obiektywnie o biznesie – o inflacji i sytuacji gospodarczej przedsiębiorstw

Prezydent Krajowej Izby Gospodarczej – Andrzej Arendarski w podcaście Szymona Glonka „DGPtalk: Obiektywnie o biznesie – o inflacji i sytuacji gospodarczej przedsiębiorstw

Rosyjska inwazja na Ukrainę wywołała potężny szok gospodarczy, hamując ożywienie po pandemii Covid 19. Wysoka dynamika cen towarzyszy nam już od kilku miesięcy i wszystko na to wskazuje, że zostanie z nami na dłużej. Wpływ na taką sytuację mają przede wszystkim rosnące ceny surowców energetycznych oraz żywności. Dochodzą do tego także inflacyjne czynniki generowane przez rynek pracy: podwyżki płac, brak pracowników, zmiany legislacyjne. Działania NBP, czy Rządu w nieznacznym stopniu i jedynie w krótkim okresie ograniczą dynamikę wzrostu cen, a w dłuższym okresie mogą stanowić dodatkowy, proinflacyjny impuls. Zdaniem ekonomistów, tak wysoka inflacja będzie nam towarzyszyć przez następne miesiące.

Czy dziś można powiedzieć kiedy będzie szczyt inflacji?

„Nie ma żadnego ekonomisty, który mógłby ściśle powiedzieć, jak się będzie inflacja rozwijała ponieważ zależy to od zbyt wielu czynników, a wiele z nich jest teraz niewiadomymi. Nie wiemy, jak będzie wyglądała sytuacja żywnościowa na świecie, nie wiemy, jak długo będzie trwała wojna w Ukrainie, wreszcie nie wiemy, jaka będzie polityka naszego rządu. Ile pieniędzy będzie pompował w rynek. To są wszystko niewiadome, ale opinie są zgodne z tym, że inflacja będzie jeszcze przez jakiś czas rosła. Szczytu specjaliści spodziewają się na przełomie lata i jesieni, wtedy będzie jeszcze drożała żywność. Być może w przyszłym roku będziemy z tej inflacji schodzili ale nie jest to żadna pewność” – mówił Andrzej Arendarski.

Biznes lubi spokój i przewidywalność

Na pytanie o sytuację przedsiębiorców, Andrzej Arendarski podkreślił, że dla biznesu istotna jest przewidywalność i komunikacja z biznesem:

„Nie wiadomo, jak sytuacja na świecie się rozwinie. Wszystkich zaskoczyła inflacja, nikt nie przewidział tak wielkiego wzrostu inflacji. Czynniki, które ją spowodowały to oczywiście pandemia i wszystko to, co rząd robił aby wspierać wtedy biznes. Wpompowano do biznesu bardzo dużo pieniędzy, może czasami za dużo, nie zawsze tam gdzie trzeba”.

„Skończyła się pandemia, nastała wojna, a w konsekwencji droższe ceny surowców, sankcje, zerwane łańcuchy dostaw i wiele innych. Nikt się tego nie spodziewał. Nie wiadomo jak rozwinie się inflacja. Nikt nie spodziewał się takiego jej wzrostu. Polski Ład – odszedł w niebyt – narobił bałaganu. Wiele problemów wynika z uwarunkowań krajowych”.

Niebezpieczna spirala płacowo-cenowa

Andrzej Arendarski odniósł się także do sytuacji na rynku pracy, zwracając uwagę na niedobór pracowników i rosnące wymagania płacowe. Wskazał przy tym dwa oblicza wzrostów wynagrodzeń. Z jednej strony rekompensują one coraz wyższą inflację, ale z drugiej generują koszty u przedsiębiorców, którzy muszą przerzucać je na ceny swoich produktów. Tak powstaje spirala płacowo-cenowa – błędne koło, z którego niezwykle trudno się wydostać. Andrzej Arendarski odniósł się także do niedoboru pracowników z Ukrainy, którzy musieli wrócić do kraju w związku z aktualnymi wydarzeniami. Zaznaczył, że dopóki nie zostanie wdrożona szeroka pomoc systemowa, to większość kobiet z Ukrainy będzie obciążona opieką nad dziećmi, a w konsekwencji nie wejdzie na rynek pracy.

„Ci którzy przyjechali podejmują się prostych prac, a potrzebni są specjaliści. To wszystko wymaga czasu. Ci ludzie muszą być przeszkoleni”

Jaki wpływa na walkę z inflacją ma RPP?

„Akurat działania Rady Polityki pieniężnej są właściwe. Jeśli chodzi o Prezesa Glapińskiego to zbyt długo zapewniał, że podnoszenia stóp procentowych nie będzie. Problem leży w tym, że Rząd kreuje wysyp pieniądza na rynek poprzez różnego rodzaju programy socjalne i nie sądzę żeby to ustało bo w przyszłym roku będą wybory i zapewne tych pieniędzy popłynie więcej. Zatem z jednej strony NBP ogranicza napływ pieniądza na rynek, a Rząd go uzupełnia dodatkowymi programami socjalnymi”.

Odnosząc się do współpracy na linii RPP – Rząd, Prezydent Arendarski podkreślił, że oba te ciała powinny być od siebie niezależne.

Cała audycja dostępna >>> TUTAJ

 

 

Udostępnij: