Rozwiązania podatkowe nie zachęcą do tworzenia fundacji rodzinnych
Przewidziane w projekcie ustawy o fundacji rodzinnej rozwiązania podatkowe nie zachęcą do tworzenia takich fundacji. Zamiast neutralności podatkowej będziemy mieli do czynienia z podwójnym opodatkowaniem – podkreślali uczestnicy spotkania dotyczącego sukcesji w biznesie i projektu ustawy o fundacji rodzinnej, które zorganizowała Konfederacja Lewiatan.
Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii opublikowało długo oczekiwany projekt ustawy o fundacji rodzinnej, który ma wejść w życie 1 stycznia 2022 r. Jego celem jest rozwiązanie problemu sukcesji firm rodzinnych. Fundacja rodzinna ma umożliwić zachowanie firmy w rękach rodziny, ale jednocześnie obronić majątek zgromadzony przez założycieli.
Fundacja ma płacić 19 proc. podatku jeśli otrzyma dywidendę od zależnej od niej spółki. Przyjęto rozwiązanie takie jak w spółce kapitałowej, które oznacza podwójne opodatkowanie. To nie zachęci przedsiębiorców do tworzenia takich fundacji.
Uczestniczący w spotkaniu Marek Niedużak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii zwrócił uwagę, że w pracach nad projektem ustawy uczestniczyło kilka resortów. – W obszarze podatków nie chcieliśmy jakiejś rewolucji, zaproponowaliśmy rozwiązania neutralne – powiedział.
– Krytycznie oceniamy model opodatkowania fundacji rodzinnej. Mamy do czynienia nie z neutralnością podatkową tylko podwójnym opodatkowaniem. Jest jeszcze czas, aby zmodyfikować niektóre proponowane przepisy – mówi Paweł Tomczykowski, partner zarządzający kancelarią Ożóg Tomczykowski.
– Oczekiwaliśmy, aby w bardzo prosty sposób rozwiązać kwestię opodatkowania fundacji, m.in. nie wprowadzać podwójnego opodatkowania. Wydawało się, że jest już konsensus w tej sprawie, jednak resort finansów, jak się wydaje, zmienił te ustalenia. Teraz będziemy ten projekt analizować i zgłosimy uwagi – stwierdził Henryk Orfinger, przewodniczący Rady Firm Rodzinnych przy Konfederacji Lewiatan, pierwszy wiceprezydent Konfederacji Lewiatan.
Konfederacja Lewiatan