AktualnościArtykułyBiuletyn 10/2021

Lyreco i Fellowes łączą siły w wspólnej inicjatywie papierowej

Sprzedawca Lyreco i dostawca Fellowes Brands pracują razem nad rozwiązaniem do recyklingu papieru w obiegu zamkniętym.

Firmy nawiązały współpracę na rynku francuskim w projekcie, który z czasem ma na celu ponowne wykorzystanie 4000 ton papieru – około 5% papieru, który Lyreco sprzedaje każdego roku we Francji.

Koncepcja jest dość prosta. Lyreco umieszcza kosze na odpady biurowe (wykonane z tektury z recyklingu) w lokalizacjach klientów. Zapełnione pojemniki są odbierane przez kierowców dostawczych Lyreco podczas regularnych postojów. Papier jest magazynowany w regionalnym centrum Lyreco, zanim trafi do głównego centrum dystrybucji, gdzie jest przetwarzane. Fellowes następnie używa tego produktu w pudełkach archiwalnych dostarczanych do Lyreco.

Nie jest to usługa świadczona bezpłatnie klientom. Każdy pojemnik kosztuje 35 € (40 USD) przed opodatkowaniem, ale obejmuje to świadectwo odbioru i roczne sprawozdanie pokazujące, ile papieru zużył klient. Lyreco dostarczy również mniejsze skrzynki zbiorcze w zależności od wielkości miejsca pracy i doradza, co zrobić z poufnymi wydrukami. Ponownie w grę wchodzi partnerstwo Fellowes, tym razem ze swoimi niszczarkami.

Aimée Chevalier, kierownik ds. jakości, bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju w Lyreco France, powiedziała, że ​​przy opracowywaniu tej inicjatywy firma nie poszła na skróty i że wymagało to znacznych inwestycji.

„Udało nam się opracować rozwiązanie w 100% francuskie” – powiedziała. „Papier jest zbierany, sortowany i przetwarzany na nowe produkty we Francji. Wisienką na torcie jest to, że jest on  ponownie wykorzystywany przez te same firmy, które brały udział na początku procesu ”.

Lyreco powiedziało, że przy prawie 900 000 ton papier stanowi ponad 50% odpadów wytwarzanych przez firmy i agencje sektora publicznego we Francji. Według badań ADEME każdy francuski pracownik zużywa średnio około trzech ryz papieru biurowego miesięcznie. Jednak pomimo nowych przepisów wprowadzonych w ciągu ostatnich kilku lat, większość makulatury nie jest zbierana ani poddawana recyklingowi.

Marly, Francja, źrdódło OPI/ news

Udostępnij: