Artykuły

Nasi klienci unikają wydawania pieniędzy na zachcianki. 36% porównuje oferty i wybiera tańsze propozycje.

Ponad trzy czwarte Polaków (77 proc.) deklaruje, że nie wydaje pieniędzy na zachcianki – wynika z raportu Santander Consumer Bank „Polaków Portfel Własny: oszczędny jak Polak”. Co piąty Polak korzysta z narzędzi, które pomagają kontrolować budżet domowy i oszczędności.

W najnowszym raporcie „Polaków Portfel Własny: oszczędny jak Polak” 35 proc. respondentów stwierdziło, że zdecydowanie są osobami, które unikają niepotrzebnych wydatków, a 42 proc. odpowiedziało, że „raczej” mogą się określić takim mianem. Aż 58 proc. 70 latków wskazało, że zdecydowanie z nich rezygnują. Podobnie odpowiadali mieszkańcy wsi. Co trzeci z nich stwierdził, że zdecydowanie uważa się za osobę, która unika zbędnych wydatków (40 proc.).

Na przeciwległym biegunie znalazło się 19 proc. ankietowanych. Wśród tej grupy 15 proc. stwierdziło, że raczej nie stronią od niepotrzebnych wydatków ( zarabiający od 5000 do 6999 zł netto i od 7000 zł na rękę w górę (w obu przypadkach po 22 proc.). Ponadto 4 proc. ze wszystkich ankietowanych zadeklarowało, że zdecydowanie nie unikają niepotrzebnych wydatków.

Jak Polacy unikają wydawania pieniędzy na zachcianki?

Dwie trzecie Polaków z tej grupy (66 proc.) stara się kupować tylko te rzeczy, które są im potrzebne. Kolejną powszechnie stosowaną metodą jest porównywanie ofert w sklepach i wybór tańszych propozycji (36 proc.). Ostatnie miejsce na podium zajęły ex aequo robienie list zakupów oraz kupowanie w trakcie promocji lub wyprzedaży (w obu przypadkach po 35 proc. ankietowanych unikających niepotrzebnych wydatków). Co jedenasty ankietowany, twierdzi, że w tym celu pomaga mu kupowanie za gotówkę (9 proc.), a inni ograniczają kwoty wydane na transport lub negocjują ceny (5 proc. wskazań w obu przypadkach).

Arkusz kalkulacyjny sprzymierzeńcem domowego budżetu


Zapytaliśmy respondentów, którzy korzystają z rozwiązań ułatwiających oszczędzanie lub kontrolę nad budżetem domowym również o to, jakich narzędzi konkretnie używają. Z udzielonych odpowiedzi wynika, że najwięcej zwolenników ma spisywanie wydatków w arkuszu kalkulacyjnym (31 proc.). Niewiele mniejszy odsetek (28 proc.) używa aplikacji mobilnej swojego banku do analizy i zarządzania wydatkami. Co czwarty (23 proc.) Polak spośród tych, którzy używają takich narzędzi, posiada aplikację w telefonie do śledzenia wydatków. Taki sam odsetek deklaruje, że korzysta z rozwiązań oferujących cashback. Zobaczymy co przyniesie przyszłość – być może młodsze pokolenia rozpropagują zmianę i w nadchodzących latach Polacy zaczną doceniać ułatwienia, które oferuje technologia.

Na Podstawie SANTANDER CONSUMER BANK

Pełny raport; Blog Santander Consumer Banku / Blisko Ciebie / Większość Polaków unika niepotrzebnych wydatków

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Banku – banku od kredytów metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), przeprowadzonych przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w dniach 10-20 stycznia 2024 r. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa dorosłych Polaków. Próba n = 1000.

Udostępnij: